STATUT SPÓŁDZIELNI BUDOWNICTWA JEDNORODZINNEGO
„LIŚCIASTA” W ŁODZI
(tekst jednolity – 2012)
-
Postanowienia ogólne.
- 1
- Spółdzielnia nosi nazwę:
Spółdzielnia Budownictwa Jednorodzinnego „Liściasta” – zwana dalej Spółdzielnią.
- Siedzibą Spółdzielni jest miasto Łódź.
- Celem Spółdzielni jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.
- 2
- Przedmiotem działalności Spółdzielni jest:
- zagospodarowanie i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,
- kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek,
- wynajem nieruchomości na własny rachunek,
- zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi,
- zarządzanie nieruchomościami niemieszkalnymi,
- zarządzanie nieruchomościami na zlecenie.
- W ramach przedmiotu swojej działalności Spółdzielnia:
- buduje lub nabywa budynki w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych,
- buduje lub nabywa domy jednorodzinne w celu przeniesienia na rzecz członków własności tych domów,
- udziela pomocy członkom w budowie przez nich budynków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych,
- buduje lub nabywa budynki w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych.
- W celu realizacji przedmiotu swojej działalności Spółdzielnia może w szczególności:
- zarządzać nieruchomościami stanowiącymi jej mienie lub mienie jej członków,
- zarządzać innymi nieruchomościami, na podstawie umów zawartych z właścicielami tych nieruchomości,
- nabywać potrzebne jej tereny na własność lub w użytkowanie wieczyste,
- budować lub nabywać domy mieszkalne, lokale użytkowe, urządzenia i budynki oraz budowle pomocnicze, gospodarcze oraz inne środki trwałe potrzebne do realizacji jej celów statutowych,
- wydzierżawiać lub wynajmować członkom i innym osobom grunty lub inne nieruchomości i obiekty, stanowiące jej własność lub będące w jej użytkowaniu wieczystym,
- zaciągać kredyty na realizację jej przedsięwzięć inwestycyjno-budowlanych, po uzyskaniu odrębnej Uchwały Walnego Zgromadzenia Członków
- organizować wśród członków i w ich środowisku wzajemną pomoc społeczną, krzewić kulturę współżycia oraz podejmować przedsięwzięcia integracyjne.
- prowadzić bieżącą konserwację oraz naprawy wspólnych dla osiedla urządzeń, obiektów i sieci,
- organizować dozór nad urządzeniami centralnego ogrzewania, wodnokanalizacyjnymi i innymi stanowiącymi wspólna własność,
- organizować wywóz nieczystości stałych i innych,
- prowadzić na zlecenie członków będących właścicielami nieruchomości remonty i konserwacje budynków mieszkalnych i urządzeń do nich przynależnych,
- świadczyć w/w usługi dla nie będących członkami spółdzielni właścicieli nieruchomości położonych na terenie osiedla.
- Spółdzielnia może prowadzić również inną działalność gospodarczą, związaną z realizacją jej celów ustawowych, wymaga to jednak uchwały Walnego Zgromadzenia. Walne Zgromadzenie.
- Spółdzielnia, prowadząc gospodarkę zasobami mieszkaniowymi i użytkowymi oraz inną działalność gospodarczą działa zgodnie i w ramach obowiązujących przepisów prawa oraz współdziała na podstawie umów z różnego rodzaju przedsiębiorcami, osobami prawnymi i fizycznymi, a także z innymi jednostkami organizacyjnymi i podmiotami, dopuszczonymi do prowadzenia działalności gospodarczej, zgodnie z obowiązującymi przepisami i decyzjami właściwych organów rządowych lub państwowych.
-
Członkowie, ich prawa i obowiązki.
- 3
- Członkiem Spółdzielni może być osoba fizyczna, choćby nie miała zdolności do czynności prawnych lub miała ograniczoną zdolność do czynności prawnych.
- Członkami Spółdzielni mogą być oboje małżonkowie, choćby prawo własności domu przysługiwało tylko jednemu z nich.
- Jeżeli prawo własności domu należy do kilku osób , członkiem Spółdzielni może być tylko jedna z nich, chyba, że przysługuje ono wspólnie małżonkom.
- W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez Spółdzielnie terminu wystąpienia do sądu, wyboru dokonuje spółdzielnia.
- Osoba prawna może być członkiem Spółdzielni, jeżeli przysługuje jej prawo własności domu na terenie osiedla.
- 4
Spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia w poczet członków właściciela domu, w tym także nabywcy, spadkobiercy i licytanta, jeżeli odpowiada warunkom statutu.
- 5
- Warunkiem przyjęcia w poczet członków jest złożenie deklaracji. Deklaracja powinna być złożona pod rygorem nieważności w formie pisemnej. Deklaracja, podpisana przez przystępującego, powinna zawierać imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania ubiegającego się o przyjęcie w poczet członków, a jeżeli przystępującym jest osoba prawna – jej siedzibę, odpis dokumentu rejestracyjnego i ilość zadeklarowanych udziałów.
- Uchwała w sprawie przyjęcia w poczet członków winna być podjęta w ciągu jednego miesiąca od dnia złożenia deklaracji członkowskiej.
- Uchwalę w sprawie przyjęcia do Spółdzielni podejmuje Zarząd Spółdzielni.
- O uchwale o przyjęciu w poczet członków oraz o uchwale odmawiającej przyjęcia zainteresowany powinien być powiadomiony pisemnie w ciągu dwóch tygodni od dnia jej powzięcia. Zawiadomienie o odmowie przyjęcia powinno zawierać uzasadnienie oraz pouczenie o prawie odwołania.
- 6
- Postępowaniem wewnątrzspółdzielczym objęte są wyłącznie sprawy z zakresu członkostwa.
- Wnioski członków skierowane do Zarządu, jeżeli statut nie stanowi inaczej, powinny być rozpatrzone przez Zarząd w ciągu 1 miesiąca, a jeżeli sprawa jest skomplikowana w ciągu 2 miesięcy od dnia ich złożenia.
O sposobie załatwienia wniosku Zarząd zawiadamia zainteresowanego członka na piśmie.
- W razie odmownego załatwienia wniosku w sprawie wynikającej ze stosunku członkostwa, Zarząd obowiązany jest podać jej uzasadnienie i pouczyć o prawie wniesienia odwołania do Rady Nadzorczej w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia i o skutkach niezachowania tego terminu. Jeżeli we wskazanym terminie członek nie złoży odwołania, uchwała Zarządu staje się ostateczna.
- Rada Nadzorcza obowiązana jest rozpatrzyć odwołanie członka w ciągu 3 miesięcy od dnia jego wniesienia i doręczyć odwołującemu odpis uchwały wraz z jej uzasadnieniem
w terminie 14 dni, od dnia jej podjęcia.
Uchwała Rady Nadzorczej podjęta w trybie odwoławczym jest w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym ostateczna.
- Od uchwały Rady Nadzorczej podjętej w pierwszej instancji, członkowi przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia w ciągu 30 dni od dnia jej podjęcia, a jeżeli statut przewiduje jej doręczenie, od dnia otrzymania tej uchwały na piśmie wraz
z uzasadnieniem, Odwołanie powinno być rozpatrzone na najbliższym Walnym Zgromadzeniu, jeżeli zostało złożone co najmniej na 30 dni przed jego zwołaniem. - Uchwała Walnego Zgromadzenia jest w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym ostateczna. Odpis uchwały wraz z uzasadnieniem, członek otrzymuje w ciągu 14 dni, od daty jej podjęcia.
- Organ odwoławczy powinien rozpatrzyć odwołanie wniesione po upływie statutowego terminu, jeżeli opóźnienie nie przekracza 6 miesięcy, a odwołujący usprawiedliwił
ją wyjątkowymi okolicznościami.
- 7
Spółdzielnia prowadzi rejestr członków zawierający ich imiona i nazwiska oraz miejsce zamieszkania (w odniesieniu do członków osób prawnych – ich nazwę i siedzibę), wysokość zadeklarowanych i wniesionych udziałów, datę przyjęcia w poczet członków, datę wypowiedzenia członkostwa i jego ustania.
Członek Spółdzielni, jego małżonek i wierzyciel członka lub Spółdzielni ma prawo przeglądać rejestr.
- 8
Członkowi Spółdzielni przysługuje:
- czynne i bierne prawo wyborcze do organów Spółdzielni,
- prawo czynnego udziału w życiu Spółdzielni i zgłaszanie wniosków w sprawach związanych z jej działalnością,
- prawo do otrzymania, w sposób wskazany w statucie, informacji o czasie, miejscu i porządku obrad Walnego Zgromadzenia oraz prawo do przeglądania protokołów z jego obrad,
- prawo zaskarżania do sądu uchwał Walnego Zgromadzenia, jeśli są one niezgodne z przepisami prawa, postanowieniami statutu bądź dobrymi obyczajami, godzą w interesy Spółdzielni lub mają na celu pokrzywdzenie członka Spółdzielni,
- prawo przeglądania rejestru członków, sprawozdań rocznych, bilansów i protokołów lustracji,
- prawo otrzymania odpisu statutu i regulaminów oraz kopii uchwał organów Spółdzielni i protokołów obrad organów Spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez Spółdzielnię z osobami trzecimi.
- prawo do odwoływania się w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym od uchwał
w sprawach go dotyczących, - prawo do korzystania ze świadczeń Spółdzielni w zakresie jej działalności,
- prawo do korzystania wraz z osobami wspólnie zamieszkującymi z urządzeń i usług Spółdzielni.
- 9
Członek jest obowiązany:
- przestrzegać postanowień statutu, regulaminów i innych uchwał organów Spółdzielni,
- dbać o dobro i rozwój Spółdzielni, o poszanowanie jej mienia i o jego zabezpieczenie,
- wnieść wpisowe i zadeklarowane udziały,
- uiszczać terminowo opłaty za korzystanie z usług Spółdzielni,
- uczestniczyć w pokrywaniu strat Spółdzielni,
6.zawiadamiać na piśmie Spółdzielnię o każdorazowej zmianie danych zawartych
w deklaracji członkowskiej,
- udostępniać dom i teren działki w celu wykonania niezbędnych prac naprawczych instalacji i urządzeń wspólnych dla innych domów w osiedlu oraz w celu dokonywania odczytów zainstalowanych urządzeń pomiarowych (wodomierzy, ciepłomierzy, podzielników kosztów centralnego ogrzewania), sprawdzania prawidłowości działania urządzeń i instalacji technicznych.
III. Wpisowe, udziały i opłaty za korzystanie z usług Spółdzielni.
- 10
- Wpisowe wynosi 100 zł, a udział wynosi 200 zł.
- Członek Spółdzielni – osoba fizyczna – zobowiązany jest zadeklarować co najmniej
1 udział, a członek – osoba prawna – co najmniej 3 udziały. - Wpisowe i zadeklarowane udziały płatne są w ciągu dziesięciu dni od daty otrzymania zawiadomienia o uzyskaniu członkostwa.
- 11
- Właściciele domów jednorodzinnych i działek (członkowie Spółdzielni i osoby nie będące członkami) położonych w osiedlu ponoszą koszty utrzymania swoich nieruchomości,
a w szczególności ponoszą koszty konserwacji i remontów domu i urządzeń technicznych oraz legalizacji urządzeń pomiarowych i opłat publiczno – prawnych, - Członkowie Spółdzielni będący właścicielami domów są obowiązani uczestniczyć
w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich domów, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie Spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu. - Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej eksploatacją i utrzymaniem.
- Właściciele domów nie będący członkami Spółdzielni są obowiązani uczestniczyć
w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich domów, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych. Są oni również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w osiedlu. Obowiązki te wykonują przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach jak członkowie Spółdzielni.. - Opłaty, o których mowa w ust. 2 i 4, wnosi się co miesiąc z góry do dnia 15-go każdego miesiąca. Od nie uiszczonych w terminie opłat Spółdzielnia pobiera odsetki ustawowe.
- Obowiązek wnoszenia opłat powstaje z dniem nabycia nieruchomości lub z dniem objęcia jej w używanie, wskazanym w umowie notarialnej, nie później jednak niż z dniem uzyskania członkostwa.
- 12
- O zmianie wysokości opłat Spółdzielnia jest obowiązana zawiadomić osoby, o których mowa w § 12 ust. 2 i 3, co najmniej 14 dni przed upływem terminu do wnoszenia opłat, ale nie później niż ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego ten termin.
Zmiana wysokości opłat wymaga uzasadnienia na piśmie.
Na żądanie członka lub nie będącego członkiem właściciela domu, Spółdzielnia jest obowiązana przedstawić kalkulację wysokości opłat.
- Członkowie spółdzielni, osoby nie będące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, oraz właściciele nie będący członkami spółdzielni mogą kwestionować zasadność zmiany wysokości opłat bezpośrednio na drodze sądowej.
- (skreślony).
- W przypadku wystąpienia na drogę sądową ponoszą oni opłaty w dotychczasowej wysokości.
- 13
Szczegółowe zasady rozliczania kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości wspólnych, kosztów remontów i konserwacji wspólnych urządzeń technicznych, energii cieplnej i wody oraz wywozu śmieci określa regulamin uchwalony przez Radę Nadzorczą.
- Ustanie członkostwa.
- 14
Członkostwo w Spółdzielni ustaje na skutek:
- wystąpienia członka,
- wykreślenia z rejestru członków,
- wykluczenia ze Spółdzielni,
- śmierci członka, a w odniesieniu do osoby prawnej – na skutek jej ustania – z tym dniem.
- 15
- Członek Spółdzielni może wystąpić z niej za pisemnym wypowiedzeniem.
Okres wypowiedzenia wynosi jeden miesiąc kalendarzowy.
Za datę wystąpienia uważa się następny dzień po upływie okresu wypowiedzenia.
- 16
- Członek nie wykonujący obowiązków statutowych z przyczyn przez niego niezawinionych może być pozbawiony członkostwa przez wykreślenie z rejestru członków Spółdzielni, a także w przypadku, gdy nie wpłacił wpisowego lub nie wniósł udziałów, mimo wezwania Spółdzielni a także w razie zbycia przysługującego mu prawa do domu jednorodzinnego, jeżeli było to jedyne jego prawo do lokalu w nieruchomości zarządzanej przez Spółdzielnie i nie złożył rezygnacji z członkostwa.
- Wykluczenie członka ze Spółdzielni może nastąpić w wypadku, gdy dalsze pozostawanie członka w Spółdzielni z jego winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa nie da się pogodzić z postanowieniami statutu lub z dobrymi obyczajami, a w szczególności w przypadku świadomego działania na szkodę spółdzielni lub nie wykonywania zobowiązań finansowych wobec Spółdzielni.
- 17
- Wykreślenia lub wykluczenia dokonuje Rada Nadzorcza po uprzednim wysłuchaniu wyjaśnień zainteresowanego członka spółdzielni.
- Rada Nadzorcza zawiadamia członka na piśmie wraz z uzasadnieniem o wykreśleniu albo wykluczeniu ze spółdzielni w terminie dwóch tygodni od dnia podjęcia uchwały. Uzasadnienie powinno w szczególności przedstawiać motywy, którymi kierowano się uznając, że zachowanie członka wyczerpuje przesłanki wykluczenia albo wykreślenia. Zawiadomienie zwrócone z powodu nie zgłoszenia przez członka zmiany podanego przez niego adresu ma moc prawną doręczenia.
- Członek spółdzielni ma prawo:
1) odwołać się od uchwały o wykluczeniu albo wykreśleniu do walnego zgromadzenia, w terminie 30 dni od doręczenia członkowi Spółdzielni uchwały Rady Nadzorczej wraz z uzasadnieniem albo
2) zaskarżyć uchwałę rady nadzorczej do sądu w terminie sześciu tygodni od dnia doręczenia członkowi uchwały z uzasadnieniem.
- W wypadku wniesienia do walnego zgromadzenia odwołania od uchwały rady nadzorczej w sprawie wykluczenia albo wykreślenia członek spółdzielni ma prawo być obecny przy rozpatrywaniu odwołania i popierać je. Do wniesienia odwołania i jego rozpatrzenia stosuje się postanowienia o postępowaniu wewnątrzspółdzielczym.
- Odwołanie powinno być rozpatrzone na najbliższym walnym zgromadzeniu, nie później jednak niż w ciągu dwunastu miesięcy od dnia wniesienia odwołania. Odwołujący się członek spółdzielni powinien być zawiadomiony o terminie walnego zgromadzenia, co najmniej trzy tygodnie przed tym terminem.
- W wypadku bezskutecznego upływu terminu do rozpatrzenia odwołania przez walne zgromadzenie, termin do zaskarżenia do sądu uchwały rady nadzorczej, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, biegnie od dnia, w którym odwołanie powinno być najpóźniej rozpatrzone.
- Wykluczenie albo wykreślenie staje się skuteczne z chwilą:
1) bezskutecznego upływu terminu do zaskarżenia do sądu uchwały rady nadzorczej, chyba że członek przed upływem tego terminu wniósł odwołanie od uchwały rady do walnego zgromadzenia;
2) bezskutecznego upływu terminu do wniesienia do walnego zgromadzenia odwołania od uchwały rady nadzorczej;
3) bezskutecznego upływu terminu do zaskarżenia do sądu uchwały walnego zgromadzenia;
4) prawomocnego oddalenia przez sąd powództwa o uchylenie uchwały rady nadzorczej albo walnego zgromadzenia.
- 18
W przypadku ustania członkostwa członkowi przysługuje zwrot udziałów w terminie 3 miesięcy od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Spółdzielni przez Walne Zgromadzenie za rok, w którym członkostwo ustało.
-
Organy Spółdzielni.
- 19
Organami Spółdzielni są:
- Walne Zgromadzenie
- Rada Nadzorcza
- Zarząd
-
Walne Zgromadzenie.
- 20
- Walne Zgromadzenie jest najwyższym organem Spółdzielni.
- Członek Spółdzielni może brać udział w Walnym Zgromadzeniu tylko osobiście. Osoba nie mająca zdolności do czynności prawnych lub o ograniczonej zdolności do czynności prawnych bierze udział przez swojego przedstawiciela ustawowego, opiekuna lub kuratora.
Osoba prawna uczestniczy w Walnym Zgromadzeniu przez ustanowionego w tym celu pełnomocnika.
- 21
Do wyłącznej właściwości Walnego Zgromadzenia należy:
- wybór i odwołanie członków Rady Nadzorczej
- uchwalanie kierunków rozwoju działalności gospodarczej oraz społecznej i kulturalnej,
- rozpatrywanie sprawozdań Rady Nadzorczej, zatwierdzanie sprawozdań rocznych
i sprawozdań finansowych oraz podejmowanie uchwał w tych sprawach. - rozpatrywanie wniosków wynikających z protokołu polustracyjnego z działalności Spółdzielni i podejmowanie uchwał w tym zakresie,
- udzielanie absolutorium członkom Zarządu,
- podejmowanie uchwał w sprawie tworzenia funduszy specjalnego przeznaczenia,
- podejmowanie uchwał w sprawie ustalenia najwyższej sumy zobowiązań, jakie Spółdzielnia może zaciągnąć,
- podejmowanie uchwał w sprawie podziału nadwyżki bilansowej lub sposobu pokrycia strat,
- podejmowanie uchwał w sprawie połączenia się Spółdzielni, podziału lub likwidacji Spółdzielni, zbycia lub nabycia nieruchomości,
- rozpatrywanie odwołań od uchwał Rady Nadzorczej podjętych w pierwszej instancji,
- uchwalanie zmian statutu,
- uchwalanie regulaminu obrad Walnego Zgromadzenia i regulaminu Rady Nadzorczej,
- podejmowanie uchwał o przystąpieniu lub wystąpieniu ze związku rewizyjnego oraz upoważnienie Zarządu do podejmowania działań w tym kierunku, wybór delegatów na zjazd związku, o ile Spółdzielnia jest zrzeszona w związku,
- podejmowanie uchwał o przystąpieniu do innych organizacji gospodarczych
i występowaniu z nich,
- 22
- Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd przynamniej raz w roku w terminie do 30 czerwca.
Zarząd zwołuje Walne Zgromadzenie także na żądanie Rady Nadzorczej lub 20% ogólnej liczby członków wyrażone w podpisanym przez uprawnionych wniosku z podaniem celu jego zwołania.
W tym przypadku Walne Zgromadzenie zwołuje się w takim terminie aby mogło się ono odbyć w ciągu czterech tygodni od dnia wniesienia żądania.
- Jeżeli Zarząd nie zwoła Walnego Zgromadzenia w terminach określonych w ust. 1 zwołuje je Rada Nadzorcza, związek rewizyjny, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona oraz Krajowa Rada Spółdzielcza, na koszt Spółdzielni.
- Projekty uchwał i żądania zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad Walnego Zgromadzenia maja prawo zgłaszać: zarząd, rada nadzorcza i członkowie. Członkowie mają prawo zgłaszać projekty uchwał i żądania, o których mowa wyżej w terminie do 15 dni przed dniem posiedzenia Walnego Zgromadzenia. Projekt uchwały zgłaszanej przez członków Spółdzielni musi być poparty przez co najmniej 10 członków. Członek ma prawo zgłaszania poprawek do projektów uchwał nie później niż na 3 dni przed posiedzeniem Walnego Zgromadzenia.
- 23
- O czasie, miejscu i porządku obrad Walnego Zgromadzenia członkowie Spółdzielni powinni być powiadomieni pisemnie co najmniej na 21 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia.
- W przypadku wniesienia do porządku obrad dodatkowych spraw, uzupełniony porządek obrad powinien być podany do wiadomości członków Spółdzielni na 5 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia, w sposób określony w ust. 1.
- 24
- Obrady Walnego Zgromadzenia otwiera przewodniczący Rady Nadzorczej, jego Zastępca lub w przypadku ich nieobecności inny członek Rady Nadzorczej.
- Otwierający obrady zarządza wybór Prezydium Walnego Zgromadzenia w składzie: Przewodniczący, Sekretarz.
Członkowie Zarządu nie mogą wchodzić w skład Prezydium Walnego Zgromadzenia.
- 25
- Walne Zgromadzenie jest ważne bez względu na liczbę obecnych.
- Walne Zgromadzenie może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad, podanym do wiadomości członków w sposób określony wyżej. Walne Zgromadzenie może skreślić z porządku obrad poszczególne sprawy lub odroczyć je do następnego Walnego Zgromadzenia, a także zmienić kolejność rozpatrywania spraw objętych porządkiem obrad.
- Uchwały Walnego Zgromadzenia podejmowane są zwykłą większością oddanych głosów, chyba, że ustawa wymaga kwalifikowanej większości głosów.
- Głosowanie na Walnym Zgromadzeniu odbywa się jawnie z wyjątkiem wyborów do Rady Nadzorczej lub odwołania członków Rady.
Na żądanie 1/5 liczby obecnych członków Przewodniczący zarządza tajne głosowanie również w innych sprawach objętych porządkiem obrad, z wyłączeniem wyboru Prezydium Walnego Zgromadzenia.
- Szczegółowy tryb prowadzenia obrad, przeprowadzania wyborów oraz odwoływania członków Rady Nadzorczej określa regulamin obrad Walnego Zgromadzenia.
- 26
Z obrad Walnego Zgromadzenia sporządza się protokół, który podpisują: Przewodniczący
i Sekretarz obrad.
Protokoły są jawne dla członków Spółdzielni, przedstawicieli związku rewizyjnego, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona oraz dla Krajowej Rady Spółdzielczej. Protokoły są przechowywane przez okres co najmniej 10 lat.
B. Rada Nadzorcza
- 27
Rada Nadzorcza sprawuje kontrolę i nadzór nad działalnością Spółdzielni.
- 28
- Rada Nadzorcza składa się z 7 członków.
- Członkowie Rady są wybierani spośród nieograniczonej liczby członków Spółdzielni na okres 3 lat, w głosowaniu tajnym. Kadencja Rady Nadzorczej kończy się wraz z wyborem nowego składu na Walnym Zgromadzeniu w trzecim roku po wyborze ustępującej Rady.
- Przed upływem kadencji członek Rady może być odwołany przez Walne Zgromadzenie w głosowaniu tajnym większością 2/3 głosów.
- Mandat członka Rady wygasa przed upływem kadencji wskutek śmierci, ustania członkostwa w spółdzielni, zrzeczenia się mandatu lub innych okoliczności powodujących wygaśnięcie mandatu.
- Na miejsce członków Rady Nadzorczej, których mandat wygasł, do końca kadencji wchodzą osoby z największą liczbą głosów po osobach, które weszły w skład Rady.
- 29
- Do zakresu działania Rady Nadzorczej należy:
- wybór i odwoływanie członków Zarządu,
- rozpatrywanie odwołań w sprawach ze stosunku członkostwa,
- podejmowanie uchwał w sprawach czynności prawnych dokonywanych między Spółdzielnią a członkami Zarządu lub dokonywanych w interesie członka Zarządu oraz reprezentowanie Spółdzielni przy tych czynnościach. Do reprezentowania Spółdzielni wystarczy dwóch członków Rady przez nią upoważnionych,
- uchwalanie planów gospodarczych Spółdzielni,
- uchwalanie zasad rozliczania kosztów administrowania domami jednorodzinnymi i mieniem Spółdzielni, ustalanie opłat za korzystanie z usług Spółdzielni oraz wspólnej infrastruktury technicznej,
- podejmowanie uchwał w sprawie nabywania lub obciążania nieruchomości, zbycia lub nabycia innych środków trwałych w zakresie nie przekraczającym czynności zwykłego zarządzania, zaciąganie zobowiązań o wartości powyżej 5 tys. zł, nie przewidzianych w planie gospodarczym Spółdzielni
- rozpatrywanie skarg na działalność Zarządu,
- uchwalenie regulaminu Zarządu.
- Rada Nadzorcza składa Walnemu Zgromadzeniu sprawozdanie ze swej działalności.
W sprawozdaniach powinny być przedstawione między innymi wyniki kontroli i ocena rocznych zamknięć finansowych Spółdzielni.
- 30
- Rada Nadzorcza wybiera ze swego grona Prezydium, w skład którego wchodzą: Przewodniczący, jego Zastępca i Sekretarz.
Zadaniem Prezydium jest organizowanie pracy Rady Nadzorczej.
- Członkom Rady Nadzorczej przysługuje wynagrodzenie za posiedzenia w formie miesięcznego ryczałty bez względu na ilość posiedzeń w wysokościach:
15% dla przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego i przewodniczącego Komisji Rewizyjnej;
10% dla każdego z pozostałych członków Rady Nadzorczej
– minimalnego wynagrodzenia za pracę o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
- Regulamin Rady Nadzorczej, uchwalony przez Walne Zgromadzenie, określa szczegółowy zakres działania, tryb obradowania i podejmowania uchwał oraz inne sprawy organizacyjne.
- Zarząd.
- 31
- Zarząd kieruje działalnością Spółdzielni i reprezentuje ją na zewnątrz.
- Zarząd jest dwuosobowy, wybierany przez Radę Nadzorczą w głosowaniu tajnym
- Zarząd działa na podstawie regulaminu Zarządu uchwalonego przez Radę Nadzorczą.
- 32
Do zakresu działania Zarządu należy podejmowanie wszelkich decyzji nie zastrzeżonych
w ustawie lub statucie innym organom Spółdzielni, a w szczególności:
- sporządzanie projektów planów gospodarczych i programów działalności,
- prowadzenie gospodarki Spółdzielni w ramach zatwierdzonych planów i wykonywanie związanych z tym czynności organizacyjnych i finansowych,
- zabezpieczenie majątku Spółdzielni,
- sporządzanie sprawozdań z działalności Spółdzielni, rocznych sprawozdań finansowych
i przedkładanie ich Radzie Nadzorczej i Walnemu Zgromadzeniu, - współdziałanie z organami samorządu terytorialnego, organami władzy państwowej oraz organizacjami spółdzielczymi i gospodarczymi,
- udzielanie pełnomocnictw,
- prowadzenie spraw pracowniczych.
- 33
Zarząd może ustanowić pełnomocnika lub pełnomocników do dokonywania czynności określonego rodzaju lub czynności szczególnych i powierzyć mu kierowanie bieżącą działalnością Spółdzielni.
Udzielenie pełnomocnictwa wymaga uprzedniej zgody Rady Nadzorczej.
-
Gospodarka Spółdzielni.
- 34
- Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą na zasadach rachunku ekonomicznego przy zapewnieniu korzyści członkom Spółdzielni.
- Spółdzielnia prowadzi rachunkowość na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
- Roczne sprawozdania finansowe podlegają badaniu pod względem rzetelności
i prawidłowości.
Uchwałę w tym zakresie podejmuje Rada Nadzorcza.
- Roczne sprawozdanie z działalności Spółdzielni, łącznie ze sprawozdaniem finansowym
i opinią biegłego rewidenta, jeżeli podlega ono obowiązkowemu badaniu na podstawie odrębnych przepisów, wykłada się w lokalu Spółdzielni co najmniej na 14 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia, w celu umożliwienia członkom zapoznania się z nim.
- 35
- Spółdzielnia finansuje swoją działalność środkami własnymi – z opłat członków,
o których mowa w § 12 statutu. - Różnica miedzy kosztami a przychodami Spółdzielni zwiększa odpowiednio koszty lub przychody w roku następnym.
- Zaciąganie kredytów bankowych wymaga zgody Walnego Zgromadzenia.
- 36
Mienie Spółdzielni stanowią nieruchomości będące w użytkowaniu wieczystym niezabudowane i zabudowane urządzeniami infrastruktury technicznej, w tym urządzeniami
i sieciami technicznego uzbrojenia terenu związanymi z funkcjonowaniem osiedla i domów jednorodzinnych oraz gruntów stanowiących odrębną własność członków Spółdzielni,
w takim zakresie, w jakim nie narusza to przysługującej członkom odrębnej własności ich domów i działek, zgodnie z wpisami w księgach wieczystych.
- 37
- Fundusze Spółdzielni stanowią:
- fundusz udziałowy,
- fundusz zasobowy,
- fundusz wkładów budowlanych.
- Spółdzielnia tworzy ponadto fundusz remontowy – dla potrzeb wspólnego majątku Spółdzielni, o którym mowa w § 37.
- Inne fundusze celowe mogą być tworzone uchwałą Walnego Zgromadzenia.
VII. Postanowienia końcowe.
- 38
W sprawach nie uregulowanych statutem stosuje się przepisy ustawy – Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 z późn. zm.) oraz ustawy z 15 grudnia 2001 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.).
- 39
- Tekst jednolity Statutu uchwalony został przez Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni Budownictwa Jednorodzinnego „Liściasta” w Łodzi w dniu 22 maja 2012r. Uchwałą
Nr 7
Przewodniczący W.Z Sekretarz W.Z